Šicí stroj s overlockem nebo overlock?

Prosím o radu - nevím, co bude pro mě lepší.

Mám doma kvalitní šlapací šicí stroj. Vyhovuje mi, šiju na něm, perfektní na uspávání mimina v šátku. Akorát to nešije pružné látky a nemá to ani entl, což mi dost komplikuje šití. Vzhledem k tomu, že jsem se definitivně zbláznila a věci na děcka jsou nepředstavitelně drahé (teda ty, co se líbí mě, jsou nepředstavitelně drahé) a materiál na ně nevyjde až tak draho, budu usedat ke stroji dost často a budu potřebovat aspoň ten entl. Nyní mám půjčený stroj s entlem, ale nemůžu ho mít půjčený pořád. Takže koupit.

Otázka je, co koupit.

Jak tak koukám na věci, které mám, jsou vesměs šity overlockem. Tak si říkám: na co kupovat stroj, který má milion funkcí, které stejně nepoužiju (vyšívací stehy atd.), když potřebuju, aby to šilo rovně a začišťovalo.

Máte někdo jenom overlock a vystačíte si s ním? Nahradí mi overlock entl?

Ptám se jak Neználek na měsíci - prosím o odpověď zkušené švadlenky...

Katka

Přídatná patka na boční ořez?

Prosím, chci se zeptat, k mému stroji je možné přikoupit patku s bočním ořezem, tj. k lepšímu provedení overlockového stehu jako lemu. Zavrhla jsem přikoupení stroje na overlock jako cenově nedostupné varianty na občasné šití, ale tahle patka by se mi hodila nejen na plenky, z kterých jsem momentálně nadšená.

Moje otázka: máte někdo zkušenost se šitím na tomto příslušenství ke klas. stroji? Jde mi o to, zda se netupí příliš rychle nebo jak zvládá vrstvený materiál vč. silnějších vrstev u plenek.... jenom na lemování jedné dvou vrstev by to byla drahá hračka, to méně hezky, ale zvládne lemovací steh.

Díky za každou odpověď. Renata

přídatná patka na boční ořez

http://ekozahrada.blog.cz/1202/zbytne-a-nezbytne-patky přečti si první komentář pod článkem

K.V.

Re: overlock

Katko, pokud doma máte ten šlapací stroj a jste spokojená a na rovné šití Vám tato klasika stačí, tak bych šla do overlocku. Šití na něm je pohádka, kdo nepozná, nepochopí:)
Kombinace overlock a starý stroj klasa by mohla být dobrá. A nebo mě napadlo podívat se po nějakém elektrickém klasickém dobrém stroji z druhé ruky. Že byste koupila třeba nový overlock a za pár korun k tomu ještě elektrický klasický stroj, abyste nemusela šlapat:)
Já mám oba a pendluju. Na klasickém používám tříkoký cikcak a rovný steh, to je z těch asi 50 programů všechno:) Šiju hlavně plínky, ale i mikiny a tak. Knoflíkové dírky teda se snažím šít na speciálním programu na ně, ale nejde mi to, je to lepší v ruce, ale asi je to v mých rukou, nejsou tak zběhlé v šití dírek:) Kde můžu, dávám patentky:)

Petra

overlock vs.klasický stroj

Overlock entl nahradí, ale třeba na aplikace, rovný steh, našívání kapes,záplatování, šití knoflíkových dírek, všívání zipů, prošívání lemů po sešití overlockem tak, aby se tro nerolovalo a nekroutilo - to bez klasického stroje nelze. Mám oba, ideálně když je máte vedle sebe a "pendlujete" při šití mezi jedním a druhým podle potřeby. Hlavně pokud chcete šít víc, bez klasiky se neobejdete. Spíš bych uvažovala o klasickém stroji s overlockovým stehem(chcete-li jen jeden stroj), ale ten zase nemá ořez, i když i ořezová patka se dá koupit (nicméně je drahá a zase tady bych už radši koupila i ten overlock). Podle mně s klasickým strojem s entlem a overlockovým stehem si vystačíte, pouze s overlockem ne, pokud chcete šít hodně (na tepláčky ale overlock stačit bude, ale pouze s kapsami ve švu, ne s našitými). Ale nejlepší jsou oba a pokud hodláte šít opravdu moc, pak bych pouvažovala i o coverlocku :-)

overlock/coverlock

chtela bych vedet jaky je mezi nimi rozdil.jestli mi to muze nekdo prosim vysvetlit.dekuju:-)

RE: overlock/coverlock

Overlock obnitkovává - používá se většinou na začišťování švů uvnitř oděvu. Coverlock dělá takové ty švy např. na tričkách - jak to má na lícu dvojitý rovný šev a na rubu je to obnikované a jakoby přeložené:)

Overlock

Mám doma kromě klasického stroje i pětinitný obnitkovací stroj (overlock), ten zvládne i coverlockové stehy. Jediná nevýhoda je, že je třeba dobře plánovat postup, protože při změně stehu se musí celý znovu navléknout,také se mění umístění jehel a samozřejmě seřízení. Z lenosti jsem teď šila trička nomálně entlem na obyčejném stroji a overlock používala jen na lemy.

coverlock

super.dekuju:-)

overlock v klasickém šicím stroji

Kamarádka má Veronicu 404. Je to klasický stroj, který má spoustu funkcí na běžné šití doma a k tomu má integrovaný ořez látky přímo ve stroji, což pro domácí využití jako overlock vystačí. Já šicí stroj mám poměrně nový taky Veronica ale uvažuji, že koupím tento.