Údržba látek

Stručný návod na údržbu látek (šijemdětem.cz 2010)

Látky z našeho obchůdku jsou většinou čistě přírodní, testované na obsah škodlivin aby byly vhodné pro malé děti. Abyste tyto vlastnosti co nejvíce zachovali, je dobré zvážit, jaký prášek použít na praní. Běžné prací prášky neublíží, ale například vypráním BIO bavlny v běžném fosfátovém prášku to BIO pro Vás jednoduše zrušíte (pořád tedy byl materiál pěstovaný ekologicky, to se nepokazí, ale je to trochu škoda). Proto navrhujeme použití ekologických prášků, nebo mýdlového slizu.

Pračku použijte jakou máte, tam specielní požadavky nejsou :-)
Většinu látek lze dávat i do sušičky, ale lépe jim bude, když uschnou na vzduchu. Používáním sušičky se všechny látky o dost rychleji opotřebovávají. Na druhé straně plenky ze sušičky budou určitě jemnější než ze šňůry, ale zase už jste méně ekologičtí.

Všechny látky je dobré před použitím vyprat kvůli počátečnímu sražení, snad s vyjímkou kožíšku.

Bambusový aksamit (přírodní i barevný)

S těmito látkami mám několikaletou zkušenost, takže mohu s klidem tvrdit, že ohledy nepotřebují vůbec žádné. Peru na libovolnou teplotu včetně vyváření, sušila jsem jakkoli. Chcete-li konkrétní čísla, pak se zárukou prát do 60 stupňů, sušit na střední stupeň. Žehlit nepotřebuje, prakticky se nemačká, ale pokud chcete kvůli dezinfekci, tak maximálně na bavlnu. Říká se, že bambusu vadí kyselina citrónová, ale netuším proč a tu zkušenost nemám.

Bambusové froté

72% bambus a 28% bavlna. Látka vyráběná pro nás na míru renomovanou českou firmou. Zkušenost s ní mám kratší, ale také velmi dobrou. Opět ohledy žádné nepotřebuje, prát do 60 stupňů, sušit na střední teplotu, žehlit na bavlnu, pokud je tedy potřeba žehlit.

Bambusové froté oboustranné

Látka omakem a kvalitou srovnatelná s mým oblíbeným bambusovým aksamitem. Také jsme už dlouho kamarádi, takže mohu s klidem tvrdit, že ohledy nepotřebuje vůbec žádné. Peru na libovolnou teplotu včetně vyváření, sušila jsem jakkoli. Chcete-li konkrétní čísla, pak se zárukou prát do 60 stupňů, sušit na střední stupeň. Žehlit nepotřebuje, prakticky se nemačká, ale pokud chcete kvůli dezinfekci, tak maximálně na bavlnu. Říká se, že bambusu vadí kyselina citrónová, ale netuším proč a tu zkušenost nemám.

Bambusový a bambusovo-konopný flís

Látky používané nejčastěji jako sací vrstvy do plenek, při častém praní mi vnější vrstva časem ztratila ten heboučký omak, ale pořád saje výborně. Samotné konopí, nebo v kombinaci s bavlnou v plenkách tvrdne a je cítit, v kombinaci s bambusem se tyto nešvary vytrácejí. Prát lze i drsněji, žehlení nemám příliš ozkoušené, protože prakticky není třeba.

Bambusový sportovní úplet

70% bambus, 20% BIO bavlna a 10% spandex. Velmi pružná tenká příjemná látka s výbornými sacími vlastnostmi. Vhodná na sportovní oblečení, nebo na pohodlné oblečení pro děti. Lze také velmi dobře použít jako „podšívku“ například k vlně, pokud ji někdo nemůže mít přímo na těle.

Bambusový interlock 100%

100% bambus. Hebký silnější úplet ideální na dětské oblečení. Je pružný, ale ne tolik jako sportovní úplet, vhodný na spodní oblečení, nebo podšívku k vlně.

BIO bavlněný interlock

100% BIO bavlna. Velmi příjemný přírodní materiál, čistý bez zbytečné chemie. Vhodný prakticky kdekoli, kde byste použili tričkovinu, jen z těchto triček už se nebudete chtít vysvléct.

BIO bavlněný interlock přírodně barevně rostlý

100% BIO bavlna. Bavlnu lze vyšlechtit v jejích původně zavrhovaných barevných variantách tak, že dostaneme hnědé a zelené odstíny. Tyto barevné úplety jsou tedy čisté bez barviv a chemie, přesto barevné. Velmi příjemné látky, ideální na zdravé dětské oblečení. Protože ale barvy nejsou fixovány chemicky, při delším působení slunce blednou a při praní na vysoké teploty zelená barva tmavne, látka jako taková vydrží cokoli, co běžné bavlněné látky.

BIO bavlněné žebrové úplety

96% neupravované barevně rostlé BIO bavlny a 4% lycry. Péče stejná jako u barevných interlocků. Tato látka je vhodná na lemy triček, ale i na silnější trička jako taková.

Merino interlock 100%

100% merino vlněný silný interlock. Velmi příjemná hebká teplá látka vhodná na dětské oblečení, nebo plenkové kalhotky. Před šitím je třeba předsrážet praním na vyšší teplotu (zde záleží jak moc chcete látku srazit, na plenky se doporučují i dva běhy pračka 60%, sušička, na oblečení stačí určitě méně). Pokud více vysrážíte, výrobky pak lze prát i v pračce. Neperte příliš často, déle Vám vydrží a vlna to ani tak často nepotřebuje (plenkové kalhotky se perou tak jednou za 3 týdny, pokud nejsou nějak důkladně zašpiněné). Pro použití na plenkové kalhotky je třeba lanolinovat.

Merino interlock silný pružný

95% přírodní merino vlna plus 5% lycra. Tohle je asi ta nejlepší látka na plenkové kalhotky, jakou potkáte. Pevná, velmi pružná, drží tvar a je pratelná. Opět je třeba před použitím vysrážet, ale dále se už nesráží a lze tedy prát bez zaváhání. Jako každá vlna má ale samočistící schopnost, takže není třeba prát často. Pro použití na plenkové kalhotky je třeba lanolinovat.

Merino zatkávané rouno (kožíšek)

Merino vlas zapletený do bavlněného základu, který tak vytvoří „umělý“ kožíšek, jenom ty ovečky to přežily. Tato látka je velmi vhodná jako podložka na spaní jak pro děti tak pro dospělé. Léčivé vlastnosti vlny jsou popsány, ale ať tomu věříte či ne, v každém případě se na kožíšku výborně spí. Před prvním použitím kožíšek vyklepte, nebo vysajte, mohou v něm zbývat chloupky z výroby. Kožíšek čistěte tak, že ho za vlhkého počasí vyvěsíte z okna. Je-li potřeba vyprat, musíte použít dostatek vody. Spací podložky tedy leda do obrovské pračky, doma se musí prát ve vaně, vhodné je použití pracího prostředku s lanolinem.

Merino sportovní úplet

95% merino vlna a 5% lycra. Sportovní úplet lze bez obav prát, po původním vysrážení. Ale opět, jako všechna vlna, čím méně perete, tím déle Vám vydrží. Látka je vhodná na sportovní oblečení na celý rok kromě parného léta, dobře dýchá a na zimu hezky hřeje. Lze krásně ručně barvit.

PUL

100% polyester laminovaný polyuretanem. Nepromokavá látka vyvinutá pro medicínské účely. Používá se na nepromokavé plenkové kalhotky, taštičky a pod. Nesmí se sušit na horkém topení, nesmí se ždímat kroucením ani příliš natahovat. Doporučujeme laminaci před použitím přezkoušet jedním vypráním - pokud se objeví puchýřky, látku nepoužívejte a vraťte, nevydržela by větší množství vyprání, vyměníme za novou. PUL je geniální materiál, ale je potřeba vědět jak s ním zacházet :)

Hilco

Designové bavlněné látky od Německého výrobce. 100% bavlnu lze žehlit na bavlnu, směsi s elastanem raději o maličko méně, pokud je to vůbec potřeba. Vhodné na dětské oblečení, nebo doplňky.

Suché zipy

Tyto suché zipy jsou ozkoušené pro použití na látkové plenky. Dlouho vydrží a dobře drží. Pokud žehlíte, pak v zavřené poloze.

lastin

100% polyuretanová průhledná gumička. Vhodná pro výrobu plenek, sportovní výbavy, prádla, apod. Používá se prošitá. Před použitím natáhnout třikrát na maximální délku. Zašitou gumičku lze žehlit.

patentky

Plastové patentky na výrobu plenek a dětského oblečení. Aplikují se kleštičkami, které také nabízíme, nebo pomocí snap servisu :) Prát lze bez problémů, lépe rozepnuté, aby zbytečně nenamáhaly látku, ve které jsou zalisované. Nežehlete.

Lemovací gumička

Lemovací gumička pro výrobu plenek a dětského oblečení. Našívá se přehnutá na okraj látky a vytvoří tak pružný lem.